Територіальна реформа має зберегти мережу сільських клубів

16 червня 2015 року в Українському Національному Інформаційному агентстві УКРІНФФОРМ відбувся круглий стіл «Діяльність клубних закладів в Україні: виклики сьогодення» в рамках обговорення Проекту Стратегії розвитку української культури.

Зліва направо: Лариса Нікіфорова, Олена Стебельська, Дмитро Ломачук

Зліва направо: Лариса Нікіфоренко, Олена Стебельська, Дмитро Ломачук

Ініціаторами заходу виступили:

 • комісія з питань культури, мистецтв та галузевої освіти Громадської ради при Міністерстві культури України;
 • робоча група Комісії питань діяльності клубних закладів;
 • Український центр культурних досліджень Міністерства культури України;
 • Громадська рада при КОДА.

У засіданні Круглого столу взяли участь:

 • Лариса Нікіфоренко, начальник управління соціокультурного розвитку регіонів Міністерства культури України;
 • Ігор Подолянець, начальник відділу культури, релігій та національностей Київської обласної державної адміністрації;
 • Олена Стебельська, голова Комісії з питань культури, мистецтв та галузевої освіти Громадської ради при Міністерстві культури України;
 • Андрій Бондаренко, заступник голови Комісії з питань культури, мистецтв та галузевої освіти Громадської ради при Міністерстві культури України;
 • Валентина Дем’ян, заступник директора Українського центру культурних досліджень;
 • Дмитро Ломачук, голова робочої групи з питань діяльності клубних закладів Комісії з питань культури;
 • Світлана Садовенко, заступник директора з науково-технічної роботи Українського центру культурних досліджень, експерт робочої групи з питань діяльності клубних закладів Комісії з питань культури;
 • директори будинків культури (РБК, СБК) регіонів України та Київської області, директори Центрів народної творчості, громадські діячі, представники Громадських рад при Міністерстві культури та Київської обласної державної адміністрації.

Головна теза, що прозвучала в ході Круглого столу: «Територіальна реформа має зберегти мережу сільських клубів».

світлана садовенко

Світлана Садовенко

Світлана Садовенко наголосила на нагальних проблемах села – зношеність ресурсної бази, складнощі транспортного забезпечення, нерозвиненість менеджерської культури, а також низький рівень оплати праці громадян на селі й високий рівень безробіття. Неякісність культурних послуг і відсутність альтернативи – це ті проблеми що потребують реформування галузі. Проте таке реформування проводити слід дуже обережно, зважати на діяючи постанову Верховної ради щодо недопушення закриття об’єктів соціально-культурного призначення в сільській місцевості, закон України про культуру та інші нормативні документи.

Дмитро Ломачук звернув увагу на те, що можливе перепідпорядкування сільських клубів до району в умовах залишкового фінансування культури може призвести до занепаду клубів. Зокрема негативні наслідки мали місце при перепідпорядкуванні сільських бібліотек – більшість з них прийшла у занепад. Натомість ключова задача – допомогти тим клубам, які в силу невигідного розташування села чи інших причин зазнали занепаду.

Лариса Нікіфоренко повідомила, що питання підтримки клубних закладів є актуальним для органів державної влади, і зокрема в указі Президента «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді» від 12 червня постановлено «вжити… заходів щодо осучаснення роботи…» в тому числі й «клубів», а також попросила клубних працівників бути активними в обговореннях проблем майбутнього клубних закладів.

Ігор Подолянець

Ігор Подолянець

Ігор Подолянець зазначив, що клуби Київської області є в порівняно кращому стані, ніж у віддалених районах, проте клубні працівники – це найменш захищена верства працівників культури. Говорячи про децентралізацію, він наголосив, що в деякої випадках йдеться про розхитування системи, коли деякі голови сільрад можуть, не радячись з управліннями культури, призначити на керівні посади людей, не беручи до уваги їх кваліфікацію, освіту чи професійні якості. Питання діяльності клубних закладів натомість включають три гілки проблем – питання клубних закладів як юридичних осіб, питання директорів клубу як менеджерів, і питання організації творчих колективів.

Професор КНУКіМ Петро Андрійчук розповів про досвід грантової політики зарубіжних країн, які забезпечують успішне функціонування, проте вимагають креативності й постійного пошуку нових форм. Петро Андрійчук розповів про відновлення підготовки кадрів напрямку «народна художня творчість» в КНУКіМ. Розповідаючи про власний досвід керівництва ансамблем пісні і пляски Дарничанка, попросив однак про моральну підтримку керівниками владних структур.

Світлана Тимошенко

Світлана Тимошенко

З оригінальним проектом розвитку культурного і морального середовища забезпечення патріотичного виховання населення сіл,  Київської області від ВГО “Спілка християнських письменників України” виступила викладач театрального інституту ім.. Карпенка-Карого Світлана Тимошенко. Проект передбачає системні просвітницькі заходи і гуртки, до яких на волонтерських засадах залучатимуться професійні кадри зі сфери культури та мистецтва, студенти профільних вузів, члени громадських організацій, активісти сільської громади. Готовність підтримати цей проект висловив І. Подолянець.

На важливості сільських клубів, як невід’ємної складової національної культури наголошували усі виступаючі. В той же час неодноразово звучала й цифра: 1200 гривень – саме таку зарплату отримують працівники сільських клубів сьогодні.

За результатами обговорення, для покращення діяльності клубних закладів, були визнані необхідними:

 1. Розробка типового положення про клубний заклад та типового положення про методичні служби клубних закладів.
 2. Розробка Стратегії (Програми) розвитку клубної сфери України.
 3. Забезпечення відкритості інформації про рівень якості послуг, що надаються клубним закладом; запровадження системи моніторингу якості соціокультурних послуг; створення електронної Бази даних клубних закладів із зазначенням видів культурних послуг, що надаються закладом.
 4. Впровадження системи інформування працівників клубних закладів про діючі грантові та благодійні проекти у сфері культури;
 5. Прийняття Законів України «Про національний культурний продукт» та «Про меценатство».
 6. Створення Асоціації діячів клубної сфери України у якості юридичної особи.
 7. Створення колегіального робочого органу – Експертної ради з питань клубної діяльності при Міністерстві культури України.
 8. Забезпечення грантової підтримки діячів клубної сфер із метою залучення коштів до проведення різноманітних заходів.
 9. Залучення представників владних структур до участі у заходах у будинках культури з метою налагодження комунікації та надання «моральної» підтримки клубникам.
 10. Забезпечення соціальної підтримки й захисту працівників культури, зокрема впровадження виплати за вислугу років.
 11. Залучення волонтерів до клубної діяльності, проведення системної просвітницької діяльності серед жителів села.
 12. Підвищення рівня культурного обслуговування населення.
 13. Забезпезчення ефективного використання матеріального і людського ресурсу, диференційований підхід відповідно до культурного потенціалу громад.
 14. Формування законодавчої бази клубної діяльності.

  усі-16,06

  Спільне фото учасників круглого столу.

Повністю відео з круглого столу:

Опубліковано у Мистецька комісія | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s