Громадська рада при Мінкультури підтримує законопроект «Про телебачення і радіомовлення»

Від імені Громадської ради при міністерстві культури надіслано лист Голові Верховної ради та головам фракцій з проханням підтримати законопроект №3822 від 27.01.2016 Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)підтримати.

Нижче подаємо текст листа, що був погоджений на засіданні комісії з питань культури, мистецтва і галузевої освіти 12 квітня 2016.

Громадська рада при Міністерстві культури України звертається до Вас із проханням підтримати законопроект №3822 від 27.01.2016 «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)”.

Квотування радіоефіру є ефективним регуляторним механізмом культурної політики, що успішно застосовується в багатьох країнах Європи. Наприклад, у Польщі діє квота у 33% для музичного контенту польською мовою, у Франції – 40% французькою мовою, завдяки чому музична культура цих країн підтримується на високому рівні і, в той же час, зберігає свою самобутність і підтримує престиж цих країн у світовому співтоваристві.

Натомість в результаті недоліків чинного Закону України «Про засади державної мовної політики», згідно з яким телерадіоорганізації можуть «на власний розсуд» обирати мову мовлення, в українському радіо склалася ситуація, при якій частка україномовної пісенної продукції опустилася до рівня 4-5%, тоді як російськомовна складає близько 40%, а англомовна – понад 50%.

Такий розподіл не відповідає ані мовному, ані національному складу населення України, і відтак є дискримінаційним по відношенню до українців, частка яких в населенні України, згідно з даними перепису населення 2001 року, складає 77,8 %. Така невідповідність призводить до порушення права українських громадян на задоволення культурних і творчих потреб, а також порушення статті 10 Конституції України, що гарантує «всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».

Більше того, в умовах неоголошеної війни проти України, що її веде Російська Федерація як військовими, так і інформаційними методами, відсутність або брак україномовного продукту на радіо і телебаченні становить загрозу національній безпеці України. Не відчуваючи себе зануреними в український культурно-інформаційний простір, українські громадяни стають вразливішими до інформаційного та ідеологічного впливу сусідньої держави, і отже – вразливішими до сепаратистських або антидержавницьких закликів. Нагадаємо, що непідконтрольними в результаті трагічних подій весни-літа 2014 року виявилися саме ті регіони України, де українська мова мала найслабші позиції.

Зважаючи на викладене вище, просимо Вас підтримати законопроект №3822 від 27.01.2016 Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах). Водночас, закликаємо Вас до продовження роботи над законопроектами, що сприятимуть розвитку й функціонуванню української мови і в інших сферах суспільного життя, таких як телебачення, засоби масової інформації і книговидавництво, Інтернет та інформаційні технології, вища освіта тощо.

 В.О. голови Громадської ради при міністерстві культури України

Васін М.С.

 

Опубліковано у Звернення, Мистецька комісія. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s