Звернення до делегатів XI зустрічі європейської групи Міжнародної Федерації музикантів в Бєлграді.

Пропонуємо до Вашої уваги звернення Анни Нужі, голови Робочої групи з питань соціально-правового захисту творчих працівників закладів культури Громадської ради при Міністерства культури України до делегатів XI зустрічі європейської групи Міжнародної Федерації музикантів в Бєлграді.
Звернення стосується проблеми дискримінації українських музикантів за родом занять, погіршення умов праці і позбавлення артистів гарантованих національним і міжнародним законодавством прав і свобод у зв’язку з прийняттям ЗАКОНУ 955-VIII. Щодо неприйнятності цього закону Громадська рада висловлювалася раніше, проте це звернення було проігнороване депутатами ВРУ.

Наводимо переклад звернення українською мовою (виконала – Світлана Солдан):

Шановні делегати XIth meeting of the FIM European group!
Передаю найкращі вітання від музикантів України!

На жаль, я не зможу бути в цей раз з Вами, хоча дуже хотіла цього і для мене винятково важлива кожна зустріч з моїми європейськими колегами.

Звертаюся до всіх Вас у зв’язку з надзвичайно напруженою ситуацією, що склалася після прийняття Закону 955-VIII « Про переведення на контрактну форму роботи творчих працівників державних і комунальних закладів культури України», проти підписання якого UMA (Спілка музикантів України) спільно з FIM боролися з березня 2015 року).

Незважаючи на застереження від МФМ (Міжнародна Федерація музикантів) про невідповідність норм законопроекту 2669-Д європейській практиці застосування контрактів, адресовані авторам Законопроекту, а також профільним комітетам Верховної Ради, 28.01.2016 Президентом України Порошенком був підписаний Закон, який фактично викинув за межі правового поля України окремо взяту категорію громадян України – музикантів і артистів театрів і цирків.

Статті Закону передбачають припинення дії безстрокових колективних трудових договорів та примусовий перевід творчих працівників на короткострокові типові контракти від 1 до 3 років, які не містять жодних соціальних гарантій.

Автори закону відмовилися внести в закон норми, які забезпечують соціально-правовий захист артистів. Внаслідок цього сама форма контракту не містить жодних гарантій у разі хвороби, втрати роботи, передчасного виходу на пенсію і т. п.

Працівники, які раніше працювали на умовах колективного трудового договору, повинні протягом року добровільно або примусово перейти на короткострокові контракти без проведення конкурсу.

Якщо працівник не згоден писати заяву про добровільний перехід на контракт, роботодавець звільняє його примусово, згідно з пунктом 9 ст. 36 КЗпПУ, доданого тими ж авторами Закону.
Одночасно продовжують діяти термінові колективні трудові договори між творчим колективом та роботодавцем до закінчення їх терміну дії, після чого залишаться лише короткострокові контракти.

Закон «вбиває» також і другого зайця – профспілковий рух в колективах, оскільки Голови профспілок у колективах – ті ж самі наймані працівники – музиканти. Якщо вони будуть вимагати будь-які покращення або дотримання умов праці для своїх членів, їх звільнять в першу чергу через рік.

Про які права музиканта може йти мова? Музиканти перетворилися на німих рабів, доля яких тепер повністю залежить від настрою роботодавця, який, дотримуючись норм того ж закону, немаючи профільної освіти, буде вирішувати, кому давати «шанс» попрацювати рік, а кому ні.
Автори закону – Комітет з питань культури та духовності ВР стверджують, що короткострокові контракти на постійній основі – норма для артистів Європи, а оскільки Україна адаптує своє законодавство до європейського , ми повинні цій «європейській нормі» беззастережно слідувати.

Ми написали колективного листа президентові України, до якого долучили 600 підписів артистів з проханням накласти вето на Закон, написали десятки листів головам комітетів ВРУ з застереженнями про невідповідність норм Закону, інших законів та міжнародних договорів, пропонували доповнення і поправки, які могли б його змінити, проте наші рекомендації і зауваження були повністю проігноровані.

Особливе занепокоєння викликає той факт, що на свої листи МФМ також не отримала жодної відповіді.

Закон вступив в дію. До кінця січня 2017 року всіх творчих працівників повинні перевести на короткострокові контракти. Вже кілька оркестрів Києва переведені «добровільно» на контракти, готується звільнення оркестру і солістів Харківського оперного театру, Львівський оперний театр відмовився підписувати ці контракти і готується до страйку.

Звільняються навіть найбільш уразливі категорії творчих працівників, права яких захищають інші закони України – це вагітні жінки і жінки, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною.

Офіційний Центральний Комітет профспілки працівників культури України , замість продовження боротися за права членів своєї організації, остаточно здав позиції і став на сторону роботодавців. Міністерство культури України змушує директорів в терміновому порядку перевести всіх артистів на контракт.
Виходячи із ситуації, СMУ (Спілка музикантів України) увійшла до складу Громадської ради при Міністерстві культури України та ініціювала створення робочої групи з питань соціально-правового захисту працівників культури. Мета роботи групи – внесення змін і доповнень до Закону.

У складі групи: Голова групи – Ганна Нужа, голови профспілок Київського та Львівського оперного театрів, Київського симфонічного оркестру та Київського цирку.

Наша робоча група звернулася також до Валерії Лутковської Уповноваженої у ВРУ з прав людини з проханням відправити Закон на експертизу у правові інститути України для визнання відповідності до норм Конституції України, а також міжнародних договорів.
На сьогодні відправлено 5 листів від В. Лутковської для експертної оцінки закону, ми очікуємо відповідь.

У разі, невідповідповідності Закону до норм Конституції, В. Лутковська має право подати позов до Конституційного суду України для припинення дії Закону.

Просимо МФМ допомогти нам у нашій нелегкій боротьбі, апелювати і поставити до відома членам Єврокомісії, що Верховна Рада прийняла закон, який дискримінує окремо взяту категорію населення України – музикантів і артистів.

Світлина від Anna Nuzha.

Мета ЗАЯВИ – визнати Закон невідповідним до норм європейського законодавства, а також міжнародних конвенцій та договорів, ратифікованих Україною, і вилучити з закону норми, що стосуються примусового переведення творчих працівників на контракт, який не містить жодних соціальних гарантій.

У мене також велике прохання до представників усіх профспілок, які перебувають у залі будь ласка, вишліть через Benoit на моє ім’я – Chairman of the Ukrainian Musicians association Anna Nuzha як можна більше кращих зразків контрактів для творчих працівників, складених у вашій країні!

Нам вони дуже потрібні для внесення змін в закон відповідно з кращими європейськими зразками контрактів, а також як доказ того, що короткострокові контракти – не правило, а виняток для європейських музикантів!
Величезне спасибі Benoit Machuel за підтримку в 2015-2016 роках!

Опубліковано у Звернення, Мистецька комісія. Додати до закладок постійне посилання.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s